• Opieka

 • Wychowanie

 • Rozwój

 • Rok 2014 to czas zmian w Ośrodku na wielu płaszczyznach, min. od stycznia trwają intensywne remonty.
 • W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w dniu 22.01.2014 r. odbyła się uroczystość, podczas której wicewojewoda śląski Piotr Spyra wręczył dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych Medale Komisji Edukacji Narodowej i podziękowania za długoletnią pracę na rzecz dzieci i ich rodzin. Wśród osób uhonorowanych medalem znalazła się Pani Elżbieta Kołodziej – wieloletnia dyrektor Ośrodka Usług Opiekuńczo-Wychowawczych w Zawierciu, która z dniem 31.12.2013 r. przeszła na emeryturę.
 • W roku 2014 nadal trwają zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone przez psychologów.
 • Dzieciaki rozwijają swoje zainteresowania na terenie Ośrodka: zajęcia plastyczne, zajęcia na siłowni, zajęcia kulinarne i inne oraz poza Ośrodkiem: szkoła tańca Patman Dance Studio, zajęcia z zumby, zajęcia plastyczne w MOK w Zawierciu i inne.
 • W miesiącu styczniu Natalia i Kasia były wolontariuszkami podczas 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 • Dzieciaki w czasie ferii zimowych miały moc atrakcji:
  – wyjechały na obozy do Białego Dunajca, Świętej Puszczy, oraz na obóz taneczny do Szczyrku,
  – systematycznie wychodziły do kina na seanse filmowe,
  – grupa młodzieży wyjechała do Aqa Parku w Łazach,
  – w dniu  30.01.2014 r. dzięki Pani Poseł Annie Nemś oraz Prezesowi Fundacji „EuGeniusz”, Panu Pawłowi Kazirodowi najmłodsi podopieczni Ośrodka mieli okazję wziąć udział w kuligu w Bzowie. Dwa zaprzęgi konne z przyczepionymi saniami były ogromną atrakcją dla dzieci. Nielada niespodzianką było wspólne pieczenie kiełbasek. Pomimo mroźnej pogody dzieci podczas kuligu były szczęśliwe i zadowolone a na ich twarzach widać było uśmiech i radość.
  https://www.facebook.com/anna.nems/posts/556841734412789
  – w dniu 02.02.2014 r. grupa najmłodszych dzieci udała się do MOK w Zawierciu na bajkę pt. „Duchy, stwory i potwory…” w ramach cyklu niedzielnych poranków z bajką pt. „Bo bajka jest dobra na wszystko”.
 • Dzień 06.02.2014 r. pozostanie w pamięci wszystkich wychowanków na długo gdyż mieli oni okazję wziąć udział w Balu Karnawałowym pt. „W poszukiwaniu Kopciuszka”. Dekoracja sali wprowadziła dzieci w wesoły nastrój, zachęcający do wspólnej zabawy. Wychowankowie  przebrani w kolorowe stroje, wcielali się w różne postacie bajkowe. Pani Katarzyna Tylko – Dobra Wróżka wraz z pomocnikiem Tygryskiem malowała twarze najmłodszym wychowankom oraz zorganizowała gry, zabawy i tańce dla dzieci oraz przybyłych gości. Na balu znalazła się również okazja do podziękowania dla „Przyjaciół domu” za wsparcie oraz pomoc w remontach, które trwają w Ośrodku. Przybyli goście otrzymali pamiątkowe medale wykonane przez wychowanków.
  http://www.katilandia.pl/aktualnosci/13
 • W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi w dniu 10.02.2014 r. do Ośrodka przybyły panie florystki z Pracowni Artystyczno-Florystycznej „Biała Dolina”, które wspólnie z dziećmi przygotowały dekorację w związku ze zbliżającym się świętem zakochanych.
 • W dniu 14.02.2014 r. wychowankowie Ośrodka wspaniale spędzili popołudnie w Pałacyku nad Wartą w Kromołowie. W tym dniu bowiem Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu zorganizowało „VII Bal Karnawałowy” dla wychowanków rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej z terenu Powiatu Zawierciańskiego.
 • W dniu 16.02.2014 r. Natalia wraz z kolegami i koleżankami oraz instruktorami ze Studia Tańca Patman Crew wyjechała na Beskidzki przegląd tańca nowoczesnego 2014 w Kętach. Wrócili ze złotem! Gratulujemy!
 • W dniu 17.02.2014 r. na terenie Ośrodka odbył się bal z okazji Walentynek. Na balu tym na wychowanków czekała moc atrakcji, min. spotkanie z magikiem.
 • W dniu 20.02.2014 r. 6 wychowanków wyjechało do Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Kamieńcu.
 • W dniu 23.02.2014 r. wychowankowie uczestniczyli w koncercie charytatywnym na rzecz chorego na nowotwór nastolatka Kuby Szlachcica w MOK Zawiercie. Było to duże przeżycie dla wychowanków Ośrodka.
 • W dniu 25.02.2014 r. do naszego domu przybył pan Jerzy Kleszcz – fotograf sportowy, który fotografował najważniejsze wydarzenia sportowe w kraju i na świecie – Igrzyska Olimpijskie, mistrzostwa świata oraz wiele innych sportowych wydarzeń. Dzieciaki miały okazję porozmawiać z panem Jerzym oraz zobaczyć część wykonanych przez niego zdjęć.
 • W dniu 04.03.2014 r. grupa najstarszych wychowanków wraz z opiekunami wyjechała do Teatru im. A.Mickiewicza w Częstochowie na spektakl „Mayday”. Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach.
 • W dniu 21.03.2014 r. grupa wychowanków wyjechała na wycieczkę do Smolenia. Wychowankowie żegnali zimie i witali wiosnę.
 • Ośrodek Usług Opiekuńczo Wychowawczych w Zawierciu i Fundacja „La Strada” – to organizatorzy pierwszej na terenie Ziemi Zawierciańskiej konferencji poświęconej współczesnemu niewolnictwu i handlowi ludźmi. Dyskusja odbyła się 8 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury im. Adama Mickiewicza.
  W ramach konferencji dyskutowano o pokrzywdzonych przez handlarzy ludźmi w aspekcie prawnym, psychologicznym i społecznym. Przedstawiono także zarys historyczny tego zjawiska w kontekście Polski. Dyskutowano również nad krajowym planem działań przeciwko handlowi ludźmi na lata 2013 – 2015 . Szczególną uwagę zwrócono na sytuację osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę.
 • Od stycznia  do nadal systematycznie co tydzień na wolontariat przychodzą  uczennice gimnazjum i liceum. Dziewczęta pomagają dzieciakom w odrabianiu prac domowych, organizują zajęcia świetlicowe i inne.
 • W dniu 11.05.2014 r. do I Komunii Świętej przystąpili; Tomek, Szymon, Sebastian i Krzysztof.
 • W dniu 25 maja 2014  r. wychowankowie uczestniczyli w Gwieździstym Zlocie Rowerowym  na terenie Ośrodka Rekreacyjnego ” MORSKO ” , którego celem było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez uprawianie turystyki rowerowej.
 • Wychowankowie mają w ramach spotkań z ciekawymi ludźmi okazję poznawać osoby, które mają interesujące pasje, mają ciekawe zawody i inne. W ostatnim czasie dzieciaki spotkały się m.in. z :
  – ks. dr Henrykiem Niemiec
  – podróżniczką Wiolettą Hutnik
  – dziennikarką Polskiego Radia Katowice Gabrielą Kaczyńską
  – Honoratą Skarbek Honey
  – wyjechali na spotkanie z członkami zespołu Zakopower
 • Podczas tegorocznej majówki nasi wychowankowie mieli okazję rozegrać mecz piłki siatkowej z reprezentacją  Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej.
 • Koniec maja i początek czerwca 2014r. dla naszych dzieciaków był szczególnym czasem związanym z obchodami DNIA DZIECKA.W sobotę świętowaliśmy Dzień Dziecka i Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w Pilicy przygotowany w Zespole Szkół Nr 1 w Pilicy przez PCPR w Zawierciu. W niedziele dzieciaki uczestniczyły w uroczystych obchodach Dnia Dziecka w Czarcim Młynie, które po raz kolejny przygotowała Pani Poseł Anna Nemś. Ponadto dzieciaki otrzymały prezenty od różnych osób zaprzyjaźnionych z placówką.
 • W miesiącu czerwcu odbyła się realizacja projekt u “Skok na Jurę” który jest lokalnym projektem rekreacyjno – krajoznawczym propagującym aktywny styl życia, sport oraz integrację dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to cykliczne przedsięwzięcie organizowane od kilku lat w miesiącu maju dla dzieci z placówki oraz z lokalnych szkół podstawowych.
 • W miesiącach maju i czerwcu odbyły się zajęcia plastyczne dla najmłodszych wychowanków naszej placówki i placówki w Górze Włodowskiej. Dzieciaki z obu placówek miały okazję nie tylko wziąć udział w zajęciach plastycznych ale poznać się i zobaczyć miejsca w których mieszkają. Zajęcia będą kontynuowane od września.
 • W miesiącu czerwcu placówkę odwiedzili pracownicy Straży Miejskiej w Zawierciu. Przeprowadzili oni zajęcia w formie zabawowej szkolenie z zasad bezpieczeństwa oraz zagrożeń ze strony ludzi i zwierząt.
 • W  dniu 24 czerwca 2014r. oficjalnie zakończyły się zajęcia w ramach projektu „Smaki Jury”. Działania projektowe trwające w okresie od 01.05.2014 r. do 30.06.2014 r. przeznaczone były dla 8 wychowanków Ośrodka Usług Opiekuńczo-Wychowawczego w Zawierciu. W ramach zajęć młodzież i dzieci pod okiem kucharza przygotowywały potrawy regionalne, uczyły się dekorowania stołów, poznały między innymi: technikę carvingu (sztuki rzeźbienia w owocach). Uczyły się także współpracy w grupie.Projekt został zrealizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Jury Krakowsko-Częstochowskiej przy udziale przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Zawierciu.
 • W miesiącu czerwcu odbyły się również zajęcia kulinarne z panią Moniką Piątek – Ciszek. Dzieciaki wykonały pod jej nadzorem pierogi.
 • W dniu 26.06.2014 r. odbyła się uroczysta 18-stka Darka. Był tort, ciasta, prażonki oraz prezenty itd.
 • W wakacje nasi podopieczni spędzili m.in. na koloniach w Łebie, w Zakopanem; we Włoszech,  dzięki Stowarzyszeniu Comitato Chernobyl, które również w zeszłym roku zapewniło dzieciom wakacyjny wyjazd. W miesiącu sierpniu przebywają na koloniach we Włoszech, nad zalewem w Przyłubsku oraz w sanatoriach.
 • We wrześniu rozpoczęła się realizacja programu zajęć wspierających rozwój aktywności twórczej poprzez działalność plastyczną pt.
  ” Sztuka łączy dzieci i młodzież”. W programie założono, że raz w miesiącu wychowankowie z Ośrodka Usług Opiekuńczo-Wychowawczych w Zawierciu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Pegaz” w Chruszczobrodzie oraz Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej będą naprzemiennie w swoich miejscach zamieszkania uczyli się różnych technik plastycznych. Realizacja programu przewidziana jest od września 2014 r. do czerwca 2015 r.
 • W dniu 06.09.2014 r. nasza placówka przyłączyła się już po raz drugi do ogólnopolskiej akcji pt. „Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego.
  Dla wychowanków Ośrodka pracownicy przygotowali szereg atrakcji, wśród których warto wymienić konkursy czytania „Trylogii” Henryka Sienkiewicza i warsztaty plastyczne. Przedstawiony został również zarys życia i twórczości autora, opis postaci z „Trylogii”, krótkie wprowadzenie w problematykę dzieł, czytanie z podziałem na role, a na koniec odbyła się dyskusja na temat przeczytanych fragmentów utworów.
  http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/trylogia/uczestnicy-akcji/wydarzenie.html?idw=1336
 • W dniach 13-14.09.2014 r. wychowankowie placówek mieli okazję spotkać się z góralami, gdyż udali się na wycieczkę do Szczawnicy. Wszyscy wrócili w dobrych nastrojach wyposażeni w ciupagi i kapelusze góralskie.
  Gorące podziękowania należą się wielu firmom i osobom prywatnym dzięki, którym dzieciaki mogły odbyć tę wspaniałą podróż. Szczególne podziękowania składamy:
  – Arena Narciarska Jaworki-Homole. Sp.J., Jaworki, 34-460 Szczawnica, ul. Zaskalskie 16,
  – Kolej Linowa Palenica, Polskie Koleje Linowe S.A., 34-460 Szczawnica, ul. Główna,
  – Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, 34-443 Sromowce Wyżne,
  – Centrum Turystyki i Rekreacji. Niedzica. Dom Wypoczynkowy Pod Taborem, os. Pod Taborem 2,
  – Ośrodek Wypoczynkowy. Restauracja Halka. Szczawnica,ul. Główna 2
  – Zamek w Niedzicy
 • Wychowankowie z grupy I od września co tydzień biorą udział w zajęciach plastycznych, które prowadzi wolontariuszka pani Agnieszka Grabowska. Dzieciaki rozwijają swoje umiejętności poznając równe techniki plastyczne.
 • W październiku dzieci mają okazję nabywać umiejętności z zakresu tworzenia biżuterii. Zajęcia prowadzi pani Katarzyna Wójcik – absolwentka ASP we Wrocławiu.
 • W dniu 25.09.2014 r. dzieciaki wraz z przedstawicielami kadry uczestniczyli w uroczystych obchodach 25-lecia Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej, gdzie mogli podziwiać występy swych kolegów i koleżanek.
 • W dniu 14.10.2014 r. oficjalnie otwarto Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą „Pegaz” w Chruszczobrodzie. Na spotkanie przybyło wielu gości, którzy mogli zobaczyć odnowiony budynek, który został zaadaptowany na placówkę, podziwiać występy dzieciaków, które uświetniły swoim występem tę uroczystość.
  http://www.zawiercie.powiat.pl/aktualnosc,placowka-opiekunczo-wychowawcza-pegaz-otwarta,1466.html
 • Filcowanie na sucho to jest to…dzieciaki ze wszystkich naszych placówek wraz z kolegami i koleżankami z Ośrodka w Górze Włodowskiej po raz kolejny wzięły udział w zajęciach w ramach programu „Sztuka łączy dzieci i młodzież” w ramach, których tym razem wykonały piękne prace z filcu. 
 • W dniu 16.10.2014 r. odbyło się w MOK Centrum Zawiercie spotkanie konsultacyjno – informacyjne dyrektorów placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu województwa śląskiego.
  Organizatorem spotkania byli: Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu  Wojewódzkiego w Katowicach, Ośrodek Usług Opiekuńczo – Wychowawczych w Zawierciu oraz Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej.
  http://www.zawiercie.powiat.pl/aktualnosc,forum-placowek-opiekunczo-wychowawczych,1469.html
 • Dzieciaki oprócz różnych zajęć specjalistycznych, którymi są objęte w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu wzięły udział w zabawach kreatywnych „Halloweenowe Strachy na Lachy”.
 • W dniu 12.11.2014 r. na terenie naszej placówki odbyło się pierwsze szkolenie z cyklu pt. „Interwencja kryzysowa”, które prowadzić będą pracownicy Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis w Katowicach. W szkoleniu pt. „Interwencja wobec zagrożeń suicydalnych” prowadzonym przez panią Ewa Kustwan-Mróz wzięli udział pracownicy naszej placówki oraz zaprzyjaźnionej placówki z Góry Włodowskiej. Kolejne spotkanie odbyło się w grudniu i w szkoleniu pt. „Stres pourazowy” prowadzone przez panią Katarzynę Jaworską.
 • Dzieciaki na terenie Ośrodka spotkały się ze Świętym Mikołajem i otrzymały moc prezentów.
 • W dniu 17.12.2014 r. na terenie Placówki Pegaz odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem zaproszonych gości. Dzieci wraz z wychowawcami i gośćmi dzieliły się opłatkiem oraz wspólnie kolędowały.
 • W dniu 19.12.2014 r. na terenie Ośrodka odbyła się uroczysta Wigilia z udziałem zaproszonych gości. Dzieci oraz goście obejrzeli przedstawienie Jasełkowe oraz wspólnie kolędowali.