Jesteśmy placówką opiekuńczo – wychowawczą typu socjalizacyjnego. Sprawujemy opiekę nad dziećmi całodobowo i całorocznie.
Od niedawna funkcjonujemy na zasadach systemu rodzinkowego. Głównym założeniem tego systemu jest stworzenie podopiecznym warunków maksymalnie zbliżonych do tych jakie panują w rodzinie. Dom Dziecka nigdy nie zastąpi prawdziwej rodziny, ale może być miejscem, w którym zasady życia, stosunki międzyludzkie, atmosfera są wzorowane na normalnym środowisku rodzinnym.
Dlatego w naszej grupie staramy się maksymalnie ograniczyć instytucjonalny charakter Domu Dziecka . Staramy się aby od pierwszych chwil pobytu w naszym domu dzieci czuły się w nim dobrze i bezpiecznie.
Nasza grupa zajmuje niewielki domek przy ul. Daszyńskiego 6. Dzieci mają do dyspozycji 3 pokoje sypialne, 3 i 4 osobowe, salonik, kuchnię oraz dwie łazienki a także zaplecze gospodarcze, w którym znajduje się m.in. pralnia.
W grupie, na dzień dzisiejszy przebywa dziesięcioro dzieci, w zróżnicowanym wieku, od 7 do 20 lat. Naczelną zasadą jest umieszczanie w grupie całych rodzeństw.
Prawie wszystkie dzieci, które znalazły się u nas to sieroty społeczne, dzieci zranione przez rodziców, swoich bliskich. To dzieci zagubione, osamotnione, zalęknione, smutne, często w bardzo złym stanie fizycznym. Praca z nimi wymaga ogromnego trudu i wysiłku.
W swojej pracy kładziemy nacisk na stworzenie dziecku miejsca, w którym poczuje się bezpieczne, akceptowane, chciane. Staramy się rozwijać mocne strony każdego dziecka, przywrócić mu wiarę we własne siły i możliwości. Motywujemy do realizowania obowiązku szkolnego, nadrabiamy zaległości szkolne, do pogłębiania swojej wiedzy, rozwijamy ich ciekawość poznawczą, zainteresowania, talenty.
W swojej pracy z dziećmi dbamy także o podtrzymywanie więzi rodziców z dziećmi, motywujemy ich do uczestnictwa we wszystkich ważnych dla dzieci wydarzeniach.
Opiekę i wychowanie nad dziećmi w grupie sprawuje pięcioro , na stałe przypisanych wychowawców. Każde dziecko w grupie ma swojego opiekuna, który kieruje jego procesem wychowania, określa i realizuje indywidualny plan pracy z dzieckiem.
Wychowawcy w swojej pracy są wspierani przez psychologa, pracownika socjalnego, pielęgniarkę. W różnorodnych czynnościach dnia codziennego, tj. jak gotowanie, sprzątanie, pranie pomaga nam pani z obsługi, która zawsze pozostaje w tle, ale której trud niezmiernie cenimy.
Naszym wspólnym celem jest dobro dziecka.