Na Jurze

HISTORIA NASZEJ PLACÓWKI – 01.10.2021

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Na Jurze” w Górze Włodowskiej, jak sama piękna nazwa wskazuje położona jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Mieści się w budynku, gdzie wcześniej znajdował się Ośrodek Pomocy Dziecku i Rodzinie – teraz POW „Pełna Chata”. Nasza placówka zajmuje oddzielne piętro w budynku przy ul. Żareckiej 24. Dzięki funduszom ze starostwa udało się wyremontować pomieszczenia na grupie. Zezwolenie na prowadzenie przez Powiat Zawierciański POW „Na Jurze” przeznaczonej dla 14 wychowanków wydał we wrześniu 2021 roku Wojewoda Śląski. Obecnie dysponujemy 7 dwuosobowymi pokojami. W placówce znajdują się także: kuchnia, świetlica, trzy toalety, sala sensoryczna, pokój socjalny, pralnia, magazyn spożywczy i chemiczny. W każdym pomieszczeniu została wymieniona podłoga. Korytarz stał się bazą, czystym płótnem, które dzieci z czasem mogły zapełnić. Pojawiły się na ścianach zdjęcia i prace plastyczne podopiecznych. Wspólnie z wychowawcą wychowankowie ozdobili korytarz, który stał się przytulnym i przyjaznym wnętrzem. Podopieczni pomagali także przy odmalowywaniu świetlicy. Pomysły i wskazówki dzieci stały się cennym źródłem inspiracji i jednocześnie spełniają ich oczekiwania. Wychowankowie są zadowoleni ze swoich pokoi- mogli wybrać kolory, którymi zostały odmalowane. Podopieczni mają zapewnioną własną przestrzeń do wypoczynku i nauki oraz przechowywania rzeczy osobistych. Każdy z wychowawców odpowiedzialny za dane pomieszczenie dba o ład i porządek, sygnalizuje o potrzebach.

Dzieci oprócz przestrzeni w budynku, mogą korzystać z zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego na terenie placówki. Posiadamy plac zabaw, boisko do gry w siatkówkę i piłkę nożną. Dbamy o wspólny ogród. Odwiedzający nas goście zachwycają się terenem wokół budynku.

Dzięki zmianom organizacyjnym nasz dom stał się schronieniem dla dzieci, których rodziny i oni sami są w ciężkiej sytuacji życiowej. W placówce pracuje 6 wychowawców, którzy do każdego dziecka w swojej pracy podchodzą indywidualnie. Dzieci mogą także liczyć na opiekę i wsparcie psychologa, pedagoga i pielęgniarki. Zapewniamy dziecku dostęp do kształcenia, umożliwiamy im rozwój poprzez udział w organizowanych dla nich dodatkowych zajęciach w kołach zainteresowań. Naszym zadaniem jest także wyrównywanie deficytów rozwojowych oraz przygotowanie do samodzielnego życia. Zabezpieczamy wszelkie potrzeby, dbamy o ich dobro, szanujemy ich prawa. Szczęście i bezpieczeństwo naszych wychowanków są wartościami nadrzędnymi w naszej pracy. Staramy się zapewnić naszym podopiecznym warunki jak najbardziej zbliżone do domowych.

OTWARCIE PLACÓWKI POW „NA JURZE” W GÓRZE WŁODOWSKIEJ

W dniu 18.11.2021 odbyło się symboliczne otwarcie naszej placówki. Na zaproszenie Starosty Zawierciańskiego Gabriela Dorsa i dyrektora Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zawierciu Sławomira Janickiego, w uroczystym otwarciu uczestniczył Poseł na Sejm RP Waldemar Andzel.

W tym ważnym dniu gościliśmy także: Pawła Sokół– Wicestarostę Zawierciańskiego, Barbarę Kozioł– Członka Zarządu Powiatu, Bożenę Szydlik –naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie, Dorotę Pytlik– Przewodniczącą Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Zawierciańskiego, Halinę Mackiewicz– Skarbnik Powiatu, Tomasza Dzierżanowskiego– Sekretarz, Bożenę Gwizdek– dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zawierciu oraz Adama Szmukier– Wójta Gminy Włodowice i księdza Romana Dziembowskiego, proboszcza tutejszej parafii, który poświęcił POW-y.

Zaproszone osoby mogły zobaczyć, jak mieszkają wychowankowie – efekty remontu i ogromny wkład pracy kadry placówek. Dzieci otrzymały prezenty, z który były zadowolone. Wychowankowie obu placówek wspólnie przygotowali występ artystyczny, który zachwycił naszych gości. Były łzy wzruszenia i czas na refleksję.

Nasze panie kucharki dla gości, wychowanków i kadry przygotowały poczęstunek. Zjedliśmy pyszny obiad, spróbowaliśmy ciast podarowanych przez zaprzyjaźnione cukiernie.

WYDARZENIA/ INICJATYWY/ PROJEKTY

04.10.2021r to szczególny dzień dla naszej młodzieży. Nadia, Bartosz i Łukasz przyjęli sakrament bierzmowania w naszej parafii. Wychowankowie od świadków otrzymali prezenty, z których byli bardzo zadowoleni. Tego dnia zjedliśmy uroczysty obiad w najbliższym gronie.

31.10.2021r. z okazji Halloween został zorganizowany konkurs. Wychowankowie mogli wykazać się zdolnościami plastycznymi a za zadanie mieli w oryginalny sposób ozdobić dynię, a także przygotować maskę halloweenową. Liczyła się oryginalność i pomysłowość. Wszyscy super się bawili a zwyciężczynią okazała się Ola. Gratulujemy!

05-07.11.2021r. w tych dniach odpoczywaliśmy w Zakopanem. Uwielbiamy wycieczki, które wspólnie planujemy. Zwiedzamy nowe miejsca. Tym razem sprawdzaliśmy naszą wytrzymałość, zostało zdobyte Morskie Oko – brawo dla Sandry i Glorii za walkę ze słabościami. Po trudzie pieszych wędrówek odpoczywaliśmy w Chochołowskich Termach. A dla fanów skoków narciarskich wjechaliśmy kolejką liniową na Wielką Krokiew. Był też czas dla lubiących zakupy i góralką kuchnię- zwiedzanie Krupówek. Po wycieczkach wracamy pozytywnie zmęczeni. Polecamy taką formę aktywności!

27.11.2021r. – aby tradycji stało się zadość, została zorganizowana dla naszych podopiecznych zabawa andrzejkowa. Dzieci uczestniczyły we wróżbach (wróżba z butów, imię przyszłego męża, lanie z wosku), zabawie tanecznej a także zostały przygotowane na ten dzień pyszne słodkości.

06.12.2021r. nasi podopieczni otrzymali list od Mikołaja. Było to wielkim zaskoczeniem dla nich, gdyż to przeważnie dzieci zwracały się z korespondencją do Świętego. Mikołaj zlecił im ważne zadanie, w podziękowaniu za otrzymane prezenty od wizytujących ich gości, mieli indywidualnie zrobić dobry uczynek, pomóc komuś, przygotować własnoręcznie prezent. Wszyscy z zadania wywiązali się wzorowo i o swoich uczynkach napisali Mikołajowi w liście. Mieli satysfakcję, że pomagając innym, nawet w drobny sposób mogli wywołać uśmiech.

13.12.2021r. naszą placówkę odwiedzili kucharze z Fundacji On-Life i ze Skawiny, kierujący się hasłem: Z MIŁOŚCI DO LUDZI I PASJI DO KUCHNI. Dzieci uczestniczyły w zajęciach, na których wspólnie przygotowały smaczną tortillę. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia Kursu Młodego Kucharza. Było pysznie i wesoło!

15.12.2021r. – jak co roku uczestniczyliśmy w akcji „Wiśnia Dzieciom”. Dzieci otrzymały paczki z ubraniami od firmy NewYorker a także uczestniczyły w spotkaniu ze swoim idolem Michałem Wiśniewskim.

W grudniu 2021 odwiedziło placówkę wielu mikołajów, m.in.: Pan Piotr Sikorski – prezes Omega Transport, Jurajskie Morsy, Mikołaje z Jura PL, Prezydent Miasta Zawiercie, Koło Łowieckie z Powiatu Zawierciańskiego, strażacy OSP Przybynów, Magma Formpol Tychy, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, Mikołaje na motocyklach- członkowie Stowarzyszenia Jurajskich Motocyklistów, Fundacja One Day. Nasi podopieczni otrzymali prezenty z Fundacji „Lokalnie z Uśmiechem” oraz prezenty od pani Patrycji Longa. Dzieci w dowód wdzięczności dla swoich darczyńców przygotowały podziękowania i prezenty. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc!

24.12.2021r. Jak w każdym domu rodzinnym odbyła się u nas uroczysta kolacja wigilijna. Dzieci wspólnie z wychowawcą zasiedli do stołu, połamali się opłatkiem, zaśpiewali kolędy. Dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy zawitali do nas tego dnia.

ROK 2022

STYCZEŃ 2022 – nowy rok rozpoczęliśmy bardzo pracowicie. Dzięki Fundacji PZU i pani Marzenie Wyszyńskiej udało nam się pozyskać dodatkowe fundusze na doposażenie i odświeżenie sali sensorycznej. Teraz mamy miejsce, w którym dzieci mogą uczestniczyć w terapii integracji sensorycznej. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

05.02.2022 – Karnawał czas zacząć….

Tego dnia w naszej placówce zorganizowaliśmy zabawę karnawałowo-walentynkową. Na sali były obecne m. in. postacie z bajek: księżniczki, wiedźmy, kot w butach, Hulk, pirat, wróżka… a porządku pilnował mały pan policjant:-)Wychowankowie zabłysnęli swoją pomysłowością w przygotowania stroju karnawałowego, wymyślono nowe zastosowanie firanki :-)Zabawa była super, wszyscy tańczyli w rytmie największych hitów. A gdy zgłodnieli, czekały na nich pyszności. Na balu zostały rozdane wcześniej przygotowane przez dzieci walentynki.

Wielkanoc to wyjątkowy czas dla naszych dzieci, który kojarzy się z radością i odrodzeniem. Święta zaczęliśmy od przygotowywania kartek wielkanocnych, które zostały rozesłane do naszych przyjaciół. Część dzieci była odpowiedzialna za wykonanie palmy wielkanocnej. Inni za przygotowanie koszyczka ze święconką. Każdy miał swoje zadanie, a wspólnie mogliśmy cieszyć się świątecznym czasem.

28.04.2022 tego dnia świętowaliśmy urodziny naszych wychowanek: Nadii-15 lat i Sandry 18tkę. Z tej okazji wszyscy wyjechaliśmy do kręgielni KUKUBARA w Myszkowie, gdzie rozegraliśmy zawody. Kapitanami były nasze solenizantki, drużyna Nadii okazała się lepsza. Wszystkiego najlepszego dla naszych dziewczyn, a w szczególności dla Sandry, która wkracza w dorosłość!

08.05.2022 w placówce było nie lada wydarzenie. Odbył się festyn, na który zostały zaproszone wszystkie dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych powiatu zawierciańskiego. Wśród atrakcji był pokaz Bractwa Rycerskiego Kompanii Wilków i GRH Wataha także pokaz akcji antyterrorystycznej, który na długo zostanie w pamięci naszych podopiecznych. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z …….. uraczyły nas pysznymi domowymi wypiekami.

Była to super okazja by dzieci z innych placówek mogły się ze sobą zintegrować.

29-31.05.2022- postanowiliśmy przedłużyć sobie weekend i wyjechaliśmy na wycieczkę do Szczawnicy. Korzystaliśmy z licznych atrakcji: rejs po zalewie w Czorsztynie, zwiedzanie zamku w Niedzicy, spacer promenadą przy Dunajcu w centrum Szczawnicy. Wybraliśmy się także kolejką liniową na Palenicę, gdzie czekała na nas zjeżdżalnia grawitacyjna i edukacyjny szlak Małych Zdobywców Gór. Jednak największą atrakcją okazał się spływ Dunajcem, gdzie doświadczyliśmy pięknych widoków polskich i słowackich Pienin. Na każdej wycieczce spotykamy ciekawych ludzi, tym razem to flisacy okazali się naszymi faworytami.

Na obchody Dnia Dziecka 2022 zostaliśmy zaproszeni do innych POW. W dniu 04.06.22 gościli nas podopieczni z POW „Pegaz” w Chruszczobrodzie, gdzie czekało na nas wiele atrakcji m. in. dmuchańce, wata cukrowa, pyszne kiełbaski i ciasto oraz nasi przyjaciele motocykliści. Dzieci korzystały z przejażdżek na motorach, quadach i autach wyścigowych. Na szczęście pogoda dopisała i wszyscy wróciliśmy zadowoleni.

Kolejny dzień przyniósł nowe wrażenia. Tym razem zaprosili nas podopieczni z POW „Familia” i „Tęcza”. Dzień przemijał pod hasłem dobrej zabawy z naszymi motocyklistami. Nasze dzieci brały udział w zajęciach z boksu i aerobiku. Uczestniczyły w konkurencjach, gdzie mogły wygrać drobne upominki. Weekend czerwcowy był bardzo aktywny, dzieci z POW mogły wspólnie spędzić czas, nawiązać nowe znajomości, cieszymy się ze współpracy.

11.06.2022 do naszej placówki przyjechali panowie z ATV Dąbrowa Górnicza i ATV Zawiercie. Zorganizowali dla naszych dzieci a także dzieci z pozostałych placówek przejażdżki quadami po Jurze. Wspólnie upiekliśmy pieczonki. Czerwiec minął nam pod hasłem wspólnej zabawy, współpracy i integracji.

WAKACJE

Wakacje to upragniony czas dla wszystkich dzieci. Czas swobody i odpoczynku od obowiązków szkolnych. Nasza placówka zadbała o letni wypoczynek dla dzieci. Część grupy wyjechała na kolonie do Sandomierza (19.07-01.08.2022), 22.07-10.08.2022 młodzież wypoczywała na Mazurach w Siemianach nad Jeziorakiem, a nasza Julia otrzymała szansę wyjazdu na obóz jeździecki do Brennej. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, nawiązali nowe znajomości, są wypoczęci i gotowi rozpocząć nowy rok szkolny.

Wrzesień- czas powrotu do szkoły

Niestety wakacje nie mogą trwać wiecznie. Czas przygotować się do powrotu do szkoły. Dla niektórych z naszych podopiecznych to czas zmian, gdyż rozpoczynają naukę w nowych szkołach. Przed nimi szansa nauki zawodu, myślenie o przyszłości i usamodzielnieniu. Cieszymy się, że możemy im towarzyszyć w tych ważnych chwilach i ich wspierać.

W dniu 09.10.2022r. nasze dwie podopieczne Julia i Majka przyjęły sakrament bierzmowania w tutejszej parafii. Wszyscy towarzyszyliśmy im w kościele, wspólnie przeżywaliśmy tak doniosłe chwile, a później gdy emocje opadły zjedliśmy uroczysty obiad. Z pewnością dziewczyny na długo zapamiętają ten dzień.

W grudniu, jak co roku wiele się w naszej placówce dzieje. Przez cały miesiąc mieliśmy maraton mikołajkowy i przygotowywaliśmy się do obchodów świąt Bożego Narodzenia, razem z dziećmi wykonywaliśmy kartki świąteczne i prezenty dla darczyńców. W naszym domu gościliśmy wielu naszych przyjaciół i sponsorów, a także nawiązaliśmy owocną współpracę z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 4 w Myszkowie. Sam mikołajkowy maraton rozpoczęliśmy w Ogrodzieńcu, gdzie znaleźliśmy się na zaproszenie Jurajskich Morsów, którzy zawsze o nas pamiętają i organizują liczne atrakcje. W dniu 09.12.2022r. mogliśmy bawić się i zaprezentować swoje talenty na imprezie zorganizowanej dla wszystkich podopiecznych z placówek opiekuńczo-wychowawczych przez pana Witolda Brodzika. Nasze tańczące dziewczyny występowały i wyglądały rewelacyjnie. Następnego dnia również świętowaliśmy, tym razem w towarzystwie naszych przyjaciół ze Stowarzyszenia Jurajskich Motocyklistów a także z samym Prezydentem Miasta Zawiercie Łukaszem Konarskim. Serdecznie dziękujemy za wsparcie i dostarczenie niezapomnianych wrażeń.

15.12.2022r. to był bardzo ważny dzień nie tylko dla naszych podopiecznych, ale także dla naszych sąsiadów z POW „Pełna Chata”. Wspólnie zorganizowaliśmy wigilię dla nas, naszych darczyńców, przyjaciół i władz. Jak zawsze był obecny nasz ksiądz proboszcz Roman Dziembowski, który wygłosił krótką modlitwę, tradycyjnie połamaliśmy się opłatkiem składając sobie wzajemnie życzenia. Był to niezapomniany wieczór, zjedliśmy pyszną kolację przygotowaną przez nasze panie kucharki, na stole nie zabrakło wypieków naszych wychowawców. Dzieci przygotowały występ artystyczny, wręczono naszym gościom wykonane przez nas prezenty w podziękowaniu za wsparcie i obecność.

18.12.2023r. na naszych podopiecznych czekała kolejna mikołajkowa niespodzianka przygotowana przez Fundację One Day z Warszawy, otrzymaliśmy zaproszenie na niezapomnianą gwiazdkę w centrum rozrywki w Zatorze – ENERGYLANDIA. W krainie zabaw dzieci świetnie się bawiły i mimo mrozu korzystały z licznych atrakcji, a największą okazał się HIPERION. Dzięki fundacji mogliśmy uczestniczyć w warsztatach dekorowania pierników i spotkaniu z samym Mikołajem.

Kilka pierwszych tygodni grudnia minęło bardzo szybko i w końcu przyszły święta – czas, w którym możemy odpocząć od szkoły, codziennych obowiązków. Przez kilka dni wspólnie przeżywamy magię Bożego Narodzenia i snujemy plany na Nowy Rok. Są to też chwile, gdzie nie wszyscy mogą spotkać się z najbliższymi i staramy się zadbać o domową, świąteczną atmosferę.

W grudniu obchodziliśmy także 16 te urodziny Bartka i 14 urodziny Majki i Julki. Wszystkiego najlepszego dla naszych solenizantów!

ROK 2023

Styczeń przyniósł dla naszych podopiecznych nowe wyzwania. Zakończył się pierwszy semestr nauki i dzieci mogły rozpocząć ferie zimowe. Tym razem zostały dla nich przygotowane obozy nauki jazdy na nartach i snowbordzie w Białce Tatrzańskiej (dla początkujących narciarzy i tych, którzy pierwsze stokowe zjazdy mieli już za sobą i pragnęli doskonalić jazdę). A dla maluchów wyjazd rekreacyjny do Wisły. Wszyscy wychowankowie wrócili zadowoleni.

Od marca 2023r. Ruszyliśmy z przygotowaniami do Wielkanocy. Wspólnie z naszymi podopiecznymi wykonywaliśmy kartki, które później trafiły do naszych przyjaciół, prezenty, dekoracje wiosenno-wielkanocne. Powoli w naszym domu zagościła wiosna!

W przerwie w przygotowaniach do świąt, 10.03.2023r. postanowiliśmy wykorzystać voucher do Parku Wodnego w Częstochowie – jeden z prezentów mikołajkowych od naszych darczyńców. Wyjazd okazał się bardzo udany, dzieci korzystały z zjeżdżalni, sauny, brodzików i innych atrakcji. Dziękujemy!

30.03.2023r. to dzień, kiedy kolejny raz przypadło nam zaszczyt ugościć naszych sponsorów, przyjaciół i władze powiatu. Wspólnie z wychowawcami i wychowankami POW „Pełna Chata” zorganizowaliśmy spotkanie wielkanocne, na które przygotowaliśmy występ artystyczny, pyszne wielkanocne potrawy a przede wszystkim naszych gości powitaliśmy uśmiechem i wdzięcznością za przybycie. Dziękujemy pozostałym placówkom opiekuńczo wychowawczym z Zawiercia i Chruszczobrodu za pomoc w przygotowaniu wielkanocnych kartek i upominków. Cieszymy się, że współpraca z Wami tak dobrze się układa!

31.03.2023r. odbyły się warsztaty wielkanocne z nauczycielami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 z Myszkowa. Wspólnie wykonaliśmy palmy i stroiki wielkanocne, spróbowaliśmy wielkanocnej babki – wypieku naszej pani Justynki. Cieszymy się z współpracy i czekamy na wspólne przyszłe inicjatywy.

21.04.2023r. kolejny raz odwiedziliśmy Energylandię w Zatorze dzięki wsparciu Fundacji One Day z Warszawy. Kilkoro naszych wychowanków tym razem przy sprzyjającej, słonecznej pogodzie mogło korzystać z atrakcji tego parku rozrywki. Szaleństw trwało cały dzień, wszyscy wrócili podekscytowani i pozytywnie zmęczeni. Serdecznie dziękujemy Fundacji i je prezesowi Pani Monice Krzyżanowskiej za dzień pełen wrażeń.